11.11.2023

Hacı Sait Camisi’nin temeli törenle atıldı.

Hacı Sait Camisi’nin temeli törenle atıldı.

Olası bir depreme karşı sağlam olmadığından yıktırılan Merkez Hacı Sait Camii’nin temeli, İl Müftülüğünce düzenlenen törenle atıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik; “İlimizin sembol camilerinden Hacı Sait Camisi’inin modern bir proje ile yeniden yapımına başlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder.” ayeti kerimesini hatırlatan Hakkari Valisi Çelik; “Camilerin inşası iki aşamalı olur. Biri bugün itibari ile başlayıp ibadete hazır hale getireceğimiz güne kadar olan fiziki inşa. Bunu Yüce Allah’ın lütuf ve keremi ile devlet ve hayırsever vatandaşlarımızın sunacağı maddi ve manevi destekle biran önce tamamlayıp inşanın ikinci aşamasına geçmiş olacağız. Mescitlerin ikinci inşasının asıl muhatapları bütün Müslümanlardır. Bu da camileri tarihi misyona uygun olarak yaşatmaktır. Caminin biran önce tamamlanıp ibadete açılması itikadi ve mimari açıdan ilimize renk katacaktır." ifadelerinde bulundu.

Vali Çelik; “Bu vesileyle bugün temelini atmış olduğumuz caminin ülkemiz ve memleketimiz ile alem-i İslam için hayırlara vesile olmasını dilerim. Proje aşamasından bitimine kadar yapımında maddi veya manevi emeği geçmiş ve geçecek olan her kesten Cenab-ı Allah razı olsun.” ifadesiyle sözlerini noktaladı.

Konuşmanın ardından İl Müftüsü Fakirullahoğlu’nun yaptığı duadan sonra botonlara basılarak caminin beton atma işlemlerine başlandı.

Temel atma törenine Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik'in yanı sıra, daire amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.