09.11.2023

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla; “Kıymet bilen olalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla; “Kıymet bilen olalım” dedi.

İnşaatı tamamlanan Hakkari İli Yüksekova İlçesi Ova Camii, İlçe Müftülüğünce düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Caminin açılış törenine katılan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla; “Kıymet bilen olalım” dedi.

Ova Camii konferans Salonunda düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. “Geçmişten Günümüze Ova Camii” konulu sinevizyon gösterimi ve ilahi dinletisinin ardından programın açış konuşmasını İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu yaptı.

Daha sonra söz alan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik; “camilere belli bir dönem zarar veren insanların olduğunu, bu kişilerin karşısında, bu camileri inşa etmek için çaba gösteren, bir arada olan, birlik olan, inançlarını, değerlerini yaşatmak isteyen insanların olduğunu belirtti.”

Caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Çelik, şunları söyledi:

"Kültürümüzün, yaşam biçimimizin temeli camilerimiz fiziki bir mekan, bir inşaat alanı değil, bir yaşam alanı, bir değerler silsilesi olarak bize değerlerimizin öğretildiği mekanlardır. Bundan sonra da gayretimiz bu yönde olacaktır. Bu caminin tüm alanları da bu amaç üzerine oluşturulmuş. Emeği geçenlerden, buna katkı sunanlardan duacıyız. Allah razı olsun. Rabbim ayaklarına taş değdirmesin. Allah birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Bu toprakları vatan toprağı yapan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, yad ediyor, dua ediyorum."

Akabinde kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla; “Böyle güzel bir eserin açılışında bir araya gelmemize vesile olan Yüce Allah’a hamd-u senalar olsun. Buralardaki halkın ne kadar dindar olduğunu biliyorum. Bir dönem çok büyük sıkıntıları çektiğinizi de biliyorum. Birileri bu camileri yıkarken, birileri de imar etti. Ne mutlu imar edenlere, ne mutlu bunlara sahip çıkanlara.” dedi.

“Sizden istirhamım kıymet bilen olalım.” Cümlesiyle konuşmasına devam eden Başdanışman Kışla; “Kardeşliğimizin, dinimizin, huzurun, birlik beraberliğin, bu dini bugüne kadar bize getiren ecdadın kıymetini bilelim. Zalimlerin yaptıkları ortada. Filistin’de günlerdir çocuklar kadınlar masum insanlar büyük zülüm altında. Savaş kadar kötü bir şey yok. Bu caminin geçmişinde yapılan hizmetleri gördüm. Gençlerin ve çocukların kıymetini bilelim. Onlara sahip çıkalım. Eğer kıymet bilen olursak Rabbimiz de bizlere değer verir ve O’nun da rızasını kazanmamıza vesile olur. Rabbim hepimizi hayırlı güzel işlerde istihdam etsin. Caminin yapımında emeği olan hayır sahiplerinden Allah razı olsun. Allah ülkemizin birlik beraberliğini ve dirlik düzenini bozmasın. Rabbim ülkenin huzurunu bozmaya çalışanlara fırsat vermesin. Güzel ve hayırlı işler yapmayı hepimize nasip etsin.” diyerek sözlerini noktaladı.

İl Müftüsü Fakirullahoğlu tarafından yapılan duadan sonra, caminin yapımına emeği geçenlere hediye takdim edildi. Program öğle namazının kılınması ve ikram ile sona erdi.

Programa Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit, Trabzon İl Müftü Yardımcısı ve eski Yüksekova İlçe Müftüsü Şakir Şahin, ilçe müftüleri, kurum amirleri, din görevlileri siyasiler ve vatandaşlar katıldı.