T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Hakkari Müftülüğü

14.06.2021

İnşaatı Tamamlanan Mescit İl Müftülüğüne Devredildi.

İnşaatı Tamamlanan Mescit İl Müftülüğüne Devredildi.

Hakkari il merkezine yaklaşık 30 km mesafedeki Erziki mevkii Van yolu kenarına inşa edilerek ibadete hazır hale getirilen mescit İl Müftülüğüne devredildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen hayırsever bir vatandaş ve yakınları tarafından yaptırılan mescidin intifa hakkının Müftülüğümüze devredilmesi nedeniyle konuşan İl Müftü Vekili Mikail Polat; “Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde; ‘Allah'ın mescitlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler.’ buyurmaktadır. Kıymetli iş adamının Van yolu üzerine yaptırdığı mescit, yapıldığı konum itibariyle önemli bir eksikliği gidermiştir. Özellikle il dışından getirilen cenazeleri karşılamaya gelenler bu bölgeyi bekleme yeri olarak seçmektedir. Mescidin bu bölgeye yapılmış olması vatandaşlarımızın abdest ve namaz gibi ibadetlerini yerine getirmelerine olanak sağlamıştır. Bu vesileyle mescidin yapılmasına vesile olan vatandaş ve yakınlarına teşekkür ederim.” dedi

Hayırsever vatandaş da; “Özellikle il dışından getirilen cenazeleri karşılamaya gelenlerin bu bölgeyi bekleme yeri olarak seçmeleri ve ibadet yapabilecekleri yer bulamamaları nedeniyle buraya bir mescidin inşa edilmesi gerektiği kanaatine vardım. Yakınlarımla görüşerek bölgeye bu hizmeti yapmaya karar verdik. Mescidi ibadete hazır hale getirmenin sevinciyle Müftülüğe devir işlemleri için buradayız. Bizden maddi manevi yardımlarını esirgemeyen başta Müftülük yetkilileri olmak üzere hizmete katkı veren herkese şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından İl Müftü Vekili Mikail Polat vatandaşa teşekkür belgesi takdim etti.